poniedziałek, 16 marca 2015

Zielono mi czyli... Saint Patric Day!

Wszędzie zieleń,z radia leci irlandzka muzyka, piwo zmienia kolor na zielony, koniczyny stają się popularną ozdobą, ludzie noszą charakterystyczne zielone stroje, w wielu miastach na całym świecie odbywają się parady a woda w rzece Chicago staje się zielona- wszystkie te rzeczy oznaczają to, że zbliża się wielkie irlandzkie święto- Dzień Świętego Patryka
Chyba żaden kraj nie świętuje imienin swojego patrona tak jak Irlandia. Co rok, gdy na kartce kalendarza pojawia się data 17 marca, Irlandczycy robią sobie przerwę w pracy i ucztują z okazji Lá 'le Pádraig. Ale w tym dniu nie tylko Irlandia cała pokrywa się zielenią. Ten charakterystyczny kolor widać wszędzie tam gdzie rozbawiona Irlandia ma swoich sympatyków i przyjaciół. Takimi przyjaciółmi jesteśmy MY.


Z okazji Dnia Świętego Patryka urządziłyśmy małą imprezę z Irlandzkimi akcentami. Przygotowałyśmy ozdobne łańcuchy z koniczynkami, zielone gofry, sok (tradycyjnie pije się whiskey, ale nie mamy 18 lat :D), świeczki oraz własnoręcznie ozdobione talerzyki, kubki i słomki. W naszym ubiorze oczywiście pojawiły się zielone elementy. Miło spędziłyśmy czas i naprawdę świetnie się bawiłyśmy- wstąpił w nas prawdziwy Irlandzki duch!
Jak już wyżej wspominałyśmy, obchody tego święta, szczególnie w Irlandii są bardzo huczne. Najważniejszym zwyczajem jest noszenie ubrań w kolorze zielonym- jest to tradycyjny kolor tego państwa i symbolizuje przypisywaną św. Patrykowi koniczynę, która jest głównym symbolem święta. Shamrock jest według legendy rośliną którą wykorzystał św. Patryk aby wyjaśnić pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Kolejnym zwyczajem jest picie irlandzkiej whiskey- obowiązkową szklankę whiskey zwie się „dzbanem Patryka”. Za tą tradycją stoi legenda, która opowiada o tym jak Patryk nastraszył pewną karczmarkę która nie nalewała pełnego naczynia trunku.17 marca odbywają się również wielkie parady, gdzie ludzie poprzebierani w różne, nawiązujące do tego święta stroje tańczą i śpiewają.
W innych krajach by uczcić Dzień Świętego Patryka popularne jest farbowanie znanych miejsc na zielono. W tym dniu na zielono zmieniały się m.in. wodospad Niagara, krzywa wieża w Pizie, Burdż al-Arab w Dubaju czy Ratusz w Poznaniu.
17 marca niech każdy z nas stanie się takim przyjacielem Irlandii!


A wy obchodzicie Dzień Świętego Patryka ?
Co sądzicie o postach tego typu ?

4 komentarze:

 1. Swietnie to wygląda wszystko ;) Nie obchodzę tego dnia.
  Mój blog - Klik.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo kreatywne pomysły na świętowanie tego dnia! ;) Te gofry wyglądają bosko, zapraszam do mnie! Ja również prowadzę bloga z dwiema przyjaciółkami i myślę, że przypadnie ci do gustu ;*

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie obchodzę tego dnia, ale wszystko wygląda smacznie :)
  http://xblueberrysfashionx.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Oh, I’m so in love with your blog! So beautiful photos and interesting posts!
  Will be happy to see you in my blog!

  Diana Cloudlet
  http://www.dianacloudlet.com/

  OdpowiedzUsuń

♥Dziękujemy za każdy komentarz i obserwację- to dla nas naprawdę ogromna motywacja :)
♥Odwiedzamy każdy blog "pozostawiony" w komentarzu :)